BUDAPEŞTE GEZİSİ

tarafından
146
BUDAPEŞTE GEZİSİ

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, Avrupa’nın en etkileyici şehirlerinden biri.  Her gidişimde farklı yapılarını ziyaret ettiğim ve hayranlık uyandıran bu şehir. Budapeşte Gezisi, Avrupa’da gezi için gidilecek yerler listesinin başında yer almalı diyebilirim. Tuna nehrinin iki yakasındaki Buda (Budin) ve Peşte’nin birleşmesiyle oluşmuş. Buda tarafı daha çok tarihi yönüyle Peşte tarafı ise modern yönüyle biline ve Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri. Türklere ait çeşitli yapı, cadde ve sokaklarla karşılaşmak da mümkün. Şehrin bir çok yerindeki anıtsal yapılarla panoramik manzaralar yakalayabilirsiniz.

Özellikle akşamları Tuna nehri manzarasıyla kültür turları, eğlenceli aktiviteler için ideal bir şehir. Şehirde, görülmesi gereken bir çok tarihi yapı yer almaktadır.

Eğer zamanınız kısıtlıysa Budapeşte gezisi için Budin Kalesi, Balıkçı Tabyası ve Matthias Kilisesi kesinlikle görülmesi gereken yerler olarak listeye eklenmeli. Her biri birbirine çok yakın zaten.

Gezi sırasında Buda tarafındaki kaleye doğru yürürken tarihi Kemal Atatürk adlı yürüyüş yolunu görebilirsiniz. Ayrıca Budapeşte’de 7 tane de Türk caddesi bulunuyor.

Budapeşte’deki Türk Caddeleri

Budapeşte’deki Türk Caddeleri, yine Budapeşte gezisi sırasında görülmesi gereken yerlerden.

1-Török utca

Török utca(Türk Caddesi) Rozsadomb Mahallesi, II. Bölge / Kerület

2-Török ignac utca

  Török ignac utca-Üjpest Mahallesi, IV. Bölge

3-Török pal utca

 Török pal utca(Türk Dostluk Caddesi) – Jozsefvaros Mahallesi, IX. Bölge

4-Török floris utça

Török floris utça (Türk Çiçeği Caddesi) – Pesterzsebet Mahallesi, XX. Bölge

5-Törökvész útca

 Törökvész útca(Türk Tehlikesi Caddesi)– Budakeszi Mahallesi, XII. Bölge

6-Török bálint utca 

Török bálint utca-Pestszentimre Mahallesi, XVIII. Bölge

7-Török köz

 Török köz-Soroksar Mahallesi’nde çıkmaz sokak, XXIII. Bölge

Türk caddesi bulunan Kemal Atatürk caddesi

Aziz Matthias Kilisesi (Matyas Templon)

Budapeşte’nin Trinity Meydanı’nda bulunan Aziz Matthias Kilisesi (Matyas Templon) 1015 yılında Macar Kralı Aziz Stephen tarafından yaptırılmış. 1241 yılında Moğollar şehri istila edince kiliseyi yerle bir etmiş. 13. yüzyılın sonlarına doğru ülkenin başına geçen ve Macaristan tarihinde en başarılı kral olan Matthias tarafından baştan inşa edilmiş. Bu kilisede Macar krallarının bir çoğunun taç giyme törenleri burada yapılmış.

Resmi adı Nagyboldogasszony tempom olan bu kilise adını 1458-90 yılları arasında hüküm süren ve aydınlığın simgesi olan Kral Matthias’tan almış. 

Bakıldığında fotoğraf karesine sığdırmakta zorlanabileceğimiz kadar uzun bir kilise. Kilisede belirli zamanlarda etkinlikler olabiliyor. Eğer kilisede gün içerisinde etkinlik varsa içeri almazlar.

Budapeşte Aziz Matthias Kilisesi 1015 yılında Macar Kralı Aziz Stephen tarafından yaptırılmış.

1541 yılında Türkler bu kiliseyi camiye dönüştürmüş. Hatta o dönem ilk cuma namazını burada Kanuni Sultan Süleyman kıldırmış ve ardından cami Budapeşte’nin ana camisi haline gelmiş. Budapeşte, o dönemden sonra harabeye çevrilmiş. O tarihlerdeki hikayeye göre Budapeşte’nin Avrupa Birliği tarafından saldırıya uğraması sırasında kilisenin bir duvarı yıkılmış ve ardında Madonna’nın Türklere yalvardığı bir heykel ortaya çıkmış. 

Bu kilise de içinde olmak üzere Budapeşte’de birçok yapıda Türk izleri ve Osmanlı eserleri bulunmakta. Gezi esnasında gördüğüm eserler adeta Türk-Macar dosluğunun göstergesi. Bu nedenle bu kilise tarihi açıdan önemli bir yere sahip.

Aziz Matthias Kilisesi, Gezi esnasında gördüğüm eserler adeta Türk-Macar dosluğunun göstergesi.

Aynı zamanda kilisede Ortaçağ kilisesine ait bir çok tablo, lahit ve hazine bulunmakta. Bunların arasında Matthias Chalice ve orijinali Parlemento Binası’nda bulunan Macar Kraliyet Tacı’nın bir kopyası da bulunmakta. 

Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)

Macarca Halaszbastya olarak bilinen bu Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion) 1899-1905 yılları arasında inşa edilmiş. Neo-romanesk ve neo-gotik tarzı mimari kombinasyonuna sahip. Yedi kuleden oluşan tabyanın kuleleri, 896 yılında Macaristan’a yerleşen yedi Macar kavmini temsil etmekte. 100 yıllık olmasına rağmen resmen şehrin fenomen manzara gözlem yerlerinden biri.

Neo-romanesk ve neo-gotik tarzı mimari kombinasyonuna sahip Balıkçı Tabyası. Mimarı Frigyes Schulek olan bu yapı Matthias Kilisesi tarafında yer almakta.

Bu yapıdaki balıkçı isminin nedeni, Orta Çağda buraya yakın balık pazarı bulunması ve tarihleri boyunca yaşanan tüm savaşlarda buradaki balıkçıların büyük desteğini görmüş olmasıdır. Mimarı Frigyes Schulek olan bu yapı Matthias Kilisesi tarafında yer almakta. 

Balıkçı Tabyası

Budapeşte Parlamento Binası

Macaristan Parlamento Binası Avrupa’nın en büyük 3. parlamento binası. Şehrin sembollerinden olan bu bina Tuna kıyısının incilerinden biri. 20 yıl süren inşası 1902 yılında biten bu binada 691 oda ve Macaristan Ulusal Meclisi bulunmakta.

Budapeşte Parlamento Binası-Budapeşte
Parlamento Binası-Budapeşte

Tuna nehrinin kıyısında bulunan bu tarihi binanın yapımında kilolarca altın kullanılmış.

Parlamento Binası-Budapeşte

Bu binanın tamamının fotoğrafını çekmek biraz zahmetli. Bina Peşte tarafında olduğu için Buda tarafından bakıldığında tamamını görüntüleyebilirsiniz. Bu sebepten karşı kıyıya geçmeniz gerekir ancak binanın hemen önünde köprü olmadığından biraz ilerleyip karşıya geçmek biraz zahmetli olacaktır. Ancak dolanmak avantaj sağlayabilir, çünkü o esnada yine birçok tarihi yapılarla karşılaşabilirsiniz. Tuna nehrinin ayırmasıyla tam fotoğrafını yakalayabilmemiz mümkün.

Vajdahunyad Kalesi ve Şehir Parkı

Orijinalinde karton ve ahşaptan inşa edilen Vajdahunyad Kalesi ve Şehir Parkı tarz olarak hem romanesk hem de gotik öğeler içermekte. Bu haliyle Macarlar’ın geçmişten günümüze her yüzyılını temsil ediyor. Popülerliği ile tekrardan tuğla ile yapılmış. Ayrıca ayrıntılı bakıldığında gizemli bir izlenim bırakmakta.

Vajdahunyad Kalesi ve Şehir Parkı

Daha çok halk için ayrılan bu alan kış sezonunda buz pisti, yaz sezonu ise lunapark olarak kullanılmakta.

Budapeşte Vajdahunyad Kalesi ve Şehir Parkı

Burada bulunan en meşhur heykel 1903 yılında Miklos Ligeti tarafından yapılan keşiş heykeli.  Heykel hakkında çok az şey bilindiği için adına Meçhul Heykel denmekte. Heykele dokunmanın iş ve okul hayatında başarı getireceğine inanılmakta.

Vajdahunyad Kalesi ve Şehir Parkı- Meçhul Heykel

Kahramanlar Meydanı (Heroes Square)

Yerel dilde Hösök Tere adıyla bilinen Kahramanlar Meydanı (Heroes Square), Budapeşte’nin en büyük meydanlarından biri. Andrassy Caddesi’nin bitiminde yer alan bu büyük meydan Macar savaş kahramanlarının heykellerinin yer aldığı alan.

 Kahramanlar Meydanı (Heroes Square)

Aynı zamanda bu meydan Macaristan’daki en iyi sergi mekanı olarak bilinmekte. Ancak biz bu alanı damat halayı oynayarak hatıra bıraktık ve güzel bir anı oldu. Gidecek olursanız hatıra kalması açısından meydanda oyun oynamanızı tavsiye ederim.

 Kahramanlar Meydanı (Heroes Square)

Budapeşte’nin simgelerinden biri olan Milenyum Anıtı (Millennial Monument), Macar Devleti’nin temellerinin atılmasının 1000. yılı anısına yapılmış. Bu anıt aynı zamanda ilk metro hattının inşaasını da içeren bir projenin parçası.

Budapeşte Kahramanlar Meydanı (Heroes Square)- Milenyum Anıtı (Millennial Monument)

Zincirli Köprü (Chain Bridge)

Budapeşte’nin en meşhur köprüsü olan Zincirli Köprü (Chain Bridge),19. yüzyılda Tuna nehri üzerinde Buda ve Pest birleştirilmek için yapılmış. Aşağıdaki fotoğrafı çekmek için çıktığımız tepeye ulaşım yürüyerek biraz zaman alıyor. Fakat yürüyerek gidildiğinde toplu taşımadan daha ayrıntılı yerler görebilirsiniz.

 Zincirli Köprü (Chain Bridge)

Avrupa’nın en uzun asma köprüsü olan bu köprü şehrin en güzel köprüsünü koruyan görkemli iki aslan heykelinden oluşmakta. Budapeşte gezisi için ziyaretinde vazgeçilmeyen yerlerden biri.

 Zincirli Köprü (Chain Bridge)

Zincirli Köprü’nün açılışı esnasında küçük bir kız çocuğunun ağlamaya başladığı ve sebebini sorduklarında köprünün girişindeki aslanların dillerinin olmadığını, köprüyü yapan İngiliz mühendis Clark’ın bunu duyunca üzülüp kendini köprüden Tuna Nehri’nin serin sularına attığı ancak köprü çok yüksek olmadığından serinleyip çıktığı söylenilmekte. Bu rivayet, Macar tarihinde Zincirli Köprü Hikayesi olarak yer almakta.

 Budapeşte Zincirli Köprü (Chain Bridge)

Budapeşte’nin Gözü (Budapest Eye)

Halk dilinde “Szeget Eye” olarak geçen Budapeşte’nin Gözü (Budapest Eye), Budapeşte merkezine çok yakın. Hatta hemen ön tarafında hediyelik eşya satan küçük yerler var. Budapeşte’de birçok dükkanla karşılaştırıldığında fiyatlarının uygun olduğunu söylemek mümkün.

Budapeşte'nin Gözü (Budapest Eye)

Panoramik açıdan şehrin birçok önemli yapılarını gözlem fırsatı vermekte.

Budapeşte'nin Gözü (Budapest Eye)

Budapeşte Holokost Anıtı

Beni en çok etkileyen Tuna Nehri kıyısındaki demirden yapılmış bu ayakkabılar 2.Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybedenler anısına yapılmış. Gerçekten vahşi bir katliam. Holokost Anıtı denilen bu yapı da tarihi anlara eşlik ediyor.

Holokost Anıtı (Holokost Monument)

1944 yılında binlerce Yahudi burada ayakkabıları çıkarılıp nehire atlamaya zorlanmış. Bu anıt da yapılan katliamın unutulmaması adına anı olarak ziyaret edilmeye değer bir yer. Parlamento Binası’na çok yakın olduğu için birini görmeye gittiğinizde diğerine de gitmeniz güzel olur. 

Yahudi Ayakkabıları

Budapeşte Buda Kalesi

Buda Kalesi, 13. yüzyılda Moğol istilasından sonra inşa edilmiş. Zamanında en az 31 defa kuşatma altına alınan bu kale ile ilgili hiçbir kanıt kalmamış, hatta Türkler ele geçirdiğinde bile eski görkemli kaleden eser kalmamış. Sonraki yıllarda yeri bile bilinmeyen eski kalenin anısına bu kale yeniden inşa edilmiş.

Aslında birçok kaleye çıkarken zorlanırız ancak bu kaleye çıkılması fazla zahmetli değil. Çünkü içerisinden asansör bulunmakta, bu da ekstra bir avantaj sağlıyor. O yüzden kaleye çıkmak gözünüzü korkutmasın.

Budapeşte Buda Kalesi

Budapeşte Dohany Sokağı Sinagogu

Gezi için ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri de Peşte tarafında yer alan ve eskiden Budapeşte’deki Yahudilerin yaşamını sürdürdüğü mahalle. Avrupa’nın en büyük aynı zamanda Dünya’nın 5. büyük Sinagogu bulunmakta. İnşası 5 yıl süren bu Dohany Sokağı Sinagogu “Moor Stili” ile inşa edilmiş. Sinagog’ta Yahudilere özgü bir mimari kullanılmamış. Sinagogun dışı camiyi içi ise kiliseyi andırmakta. Bunu sebebi ise 19. yüzyılda Kuzey Afrika’nın İslami modeli, Orta Çağ İspanya motifleriyle birleştirilmiş olması. 

Dohany Sokağı Sinagogu-Moor Stili

Budapeşte Gellert Tepesi

Günümüzde daha çok Aşıklar Tepesi olarak bilinen Gellert Tepesi’nde Kızıl Ordu’nun Budapeşte’yi Naziler’den kurtarmasının anısına Özgürlük Anıtı bulunmakta. Bundan dolayı yerli halk bu anıtı bir Sovyet simgesi olarak görse de zamanla şehrin önemli simgelerinden biri haline gelmiş.

Gellert Tepesi- Özgürlük Anıtı, Sovyet Simgesi, panoramik manzara

Buraya çıkarken de biraz zorlandım fakat değdi. Çünkü şehrin yine panoramik manzaralarına katkı sağlayan bir tepe.

İkinci Budapeşte gezisi sırasında geldim. Çünkü ilkinde hiç araç kullanmadan gezmiştik ve zaman kalmamıştı.

Gellert Tepesi- Özgürlük Anıtı- Osmanlı

Ayrıca Gellert Tepesi’nde bir kaya kilisesi ve Osmanlı’nın inşa ettirdiği ve Sokullu Mustafa Paşa döneminde genişletilen Rudas Hamamı bulunmakta. 

Budapeşte Gellert Tepesi- Özgürlük Anıtı Osmanlı

Budapeşte Özgürlük Köprüsü

Özgürlük Köprüsü, diğer adıyla Yeşil Köprü, 1984 yılında dönemin mimarlarından Janos Feketehazy tarafından yapılmış. Köprü üzerindeki uzantının ucunda Tuğrul kuşu bulunmakta. Macarlar da Türkler gibi Orta Asya’dan göç ederek ayrılırken bu kuşun onlara yol gösterdiğine inandıklarından anı olarak kullanmışlar. Hatta Türkler’de Bozkurt olarak geçmekte. Budapeşte gezisi işte bu sebeplerden bizim tarihimiz için önemli

Özgürlük Köprüsü, diğer adıyla Yeşil Köprü

Daha fazla bilgi için https://www.budapest.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Budapeşte gezisi, benim ilk yurtdışı gezilerimden biri oldu. Gün boyu farklı ülkelerden gelen arkadaşlarımla keyifli vakit geçirdik. Herkesin odak noktasının farklı olması da haliyle birbirimizi kültürel anlamda etkiledi