Kösice Gezisi

tarafından
139
Kösice Gezisi

Slovakya denince genellikle akla orta Avrupa ve Bratislava gelir. Ülkenin ikinci büyük şehri ise Kösice. Yaklaşık 240.000 nüfusuyla tarihini çok iyi korumuş bir Orta Avrupa kenti diyebilirim. Hatta bir dönem Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde bulunmuş. 1536 ile 1686 arasını kapsayan yıllarda buraya Türk-İslam kültürüne ait izler bırakılmış. Fakat bu izler günümüze taşınamamış. Küçük bir şehir olduğundan Kösice gezisi için çok plan yapmaya gerek yok. O zaman Kösice Gezisi adlı gezi yazıma haydi başlayalım📌

Kösice’ye kendi kültürünü koruyan modern bir kent diyebileceğimiz gibi, sakin bir Avrupa köyü dersek yanlış olmaz. Çünkü oldukça küçük ve hoş bir şehir.

Kösice tren istasyonu

Kösice Tren İstasyonu

Kösice gezisine başlama noktamız, Kösice tren istasyonu. Gün içinde Miskolc’ten Kösice’ye 08:30 ve 20:30’da, Kösice’den de Miskolc’e de 06:02 ve 18:02’de olmak üzere iki tren seferi bulunmakta. Yani 2. treni kaçırınca ertesi güne kadar beklemek zorunda kalıyorsunuz 🙂

Kösice tren istasyonu

Tren istasyonunun şehir içinde olması geziyi kolaylaştırıyor. İstasyondan çıktıktan sonra 10 dk kadar yürüme mesafesinde şehir merkezine ulaşılabilir. Yol üzerinde alışveriş merkezleri ve çeşitli mağazalar bulunuyor.

Kösice Alışveriş Caddesi

Kösice caddeleri

Miskolc’e yaklaşık 2,5 saat olan bu şehre tren ile gittik. Hem fiyatı çok ucuz hem de konforlu olmasından dolayı öğrenciye uygun bir seyahat. O yüzden zamanı ve imkanı olanlar için Kösice gezisi yapılması gereken bir gezi.

Kösice yolculuğumuzdan
Çirkin trende güzel geçen Kösice yolculuğumuzdan 🙂
Kösice'de bir mağaza
Çalışanları HTML biliyor sjdjjsd

Şehir gerçekten çok sessiz sakin. Ülkenin para birimi Euro olmasına rağmen her şey çok ucuz. Çevre şehirlerden Kösice’ye alışveriş yapmak için gelen çok olduğundan alışveriş merkezi de çok. Tek bir alışveriş caddesi olup uzunluğu yaklaşık 1.5 km. Bu açıdan Kösice alışveriş caddesi Kösice gezisi için güzel caddelerden.

Kösice alışveriş caddesi

Şehir içinde ulaşım tramvay, otobüs ve troleybüsle sağlanıyor. Fakat bence gezi için gidildiyse toplu taşımaya gerek yok çünkü şehri yürüyerek 30 dk içinde gezmek mümkün. Ulaşım sistemi olarak Slovakya’nın en eski kenti diyebilirim.

Kösice St. Elisabeth Kathedrali

Kösice St. Elisabeth Kathedrali, gotik mimarinin en tipik örneklerinden

Kösice gezisi için gidilmesi gereken yerlerden biri olan ve Slovakya’nın en büyük kilisesi olma özelliğine sahip olan Kösice St. Elisabeth Kathedrali, gotik mimarinin en tipik örneklerinden.

St. Elisabeth Kathedrali, gotik mimarinin en tipik örneklerinden

Şehir merkezinde yer alan bu kathedral Papa 2. Jean Paul tarafından ziyaret edilmiş ve bundan dolayı kilise, Slovakya ve dünya gündeminde daha önemli bir yere taşınmış.

Kösice Sándor Márai Anıt Odası

Burası Kösice Sándor Márai Anıt Odası. Kösice’deki Mäsiarska Caddesi üzerinde, Avrupa’nın en çok okunan yazarlarından biri olan edebiyat devinin çocukluğunu geçirdiği ev olarak bilinir. İçeride yazarın el yazılarını, fotoğraflarını, resimlerini ve diğer kişisel eşyalarını görmek mümkün.

Jakab’s Palace Kösice

Jakab's Palace Kösice'deki en güzellerden biridir.

Jakab’s Palace Kösice, Kösicenin en güzel yerlerinden biridir. Kösice’nin sahip olduğu Art Nouveau binalarının inanılmaz seçkisinin en büyüğü. 19. yüzyılın sonlarında şehrin mimarı Jakab tarafından inşa edilmiş. Katedral Caddesi yakınında, Elizabeth ve tren istasyonundan da çok uzak değil. Bina halka açık olmadığı için sadece dış cephesini görüntüleyebildim. Kösice gezisi için mutlaka uğrak noktası olmalı 🧚🏻‍♀️

Kösice Soup Culture

Soup Culture, Kösice
https://www.instagram.com/soupculture.sk/?hl=tr

Türkiye’de bile çorbacıya gitmemişken Kösice gezisinde gezmeye çıkıp çorba içeceğimi düşünmezdim :)Kösice Soup Culture gerçekten lezzetli çorbaları ve nazik çalışanlarıyla harika bir yer.

Soup Culture, Kösice
https://www.instagram.com/soupculture.sk/?hl=tr

Chia tohumu, siyah beyaz susam tohumu, keten tohumu ve ayçiçeği tohumu ile süslenilebilir. Yenilebilir bardak ekmeğiyle hem vegan hem de vejeteryan çorbaları mevcut. Tam benlik 🙂 Soup Culture’ı ziyaret etmeyi ve onların harika çorbalarını denemeyi tavsiye ederim.

Kösice-Miskolc Haritası

Kösice-Miskolc Haritası

Güzel geçen bir Kösice gezisi ardından bize yine Kösice-Miskolc haritası ile Miskolc yolları göründü.

Gezisi kısa olan Kösice’nin yazısı da kısa oluyormuş 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın…

Daha fazla bilgi için https://authentickosice.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

“kde sa dvaja biju, tam treti zvitazi.” (İki kişi savaşırsa, kazanan üçüncü kişi olur.) -Slovak Atasözü

Önceki yazım: