Üsküp/Makedonya Gezisi

tarafından
253
Üsküp/Makedonya Gezisi

Bir heyecanla Balkanların en renkli ülkelerinden birine yolculuk yaptım. Osmanlı’dan kalan mimari ve kültürel eser ve izleriyle duygusal bağın bulunduğu Makedonya, insanın kalbine dokunuyor. Üsküp/Makedonya Gezisi benim için anlamlı ve önemli olan bir gezi oldu.

Üsküp/Makedonya Gezisi İçin İlk Bilgiler

Üsküp/Makedonya Gezisi İçin İlk Bilgiler başlıklı bu bölümde kısaca Üsküp’ten bahsedip gezi yolculuğuma başlayacağım. Üsküp, 3000 yıl başkalarının kontrolünde yaşamış Makedonların nihayet bağımsızlığını inşa etmeye çalıştığı yer. Şehir hayatından çok doğal güzellikleriyle turistleri çekiyor.

Üsküp/Makedonya Gezisi
https://explore.mk/
Üsküp / Makedonya Gezisi Airbnb ile konakladığımız evin duvarı 🗺
Airbnb ile konakladığımız evin duvarı 🗺
Üsküp / Makedonya Gezisi Vardar Nehri kıyısında gece ışıklarıyla muhteşem bir yürüyüşten🌚
Vardar Nehri kıyısında gece ışıklarıyla muhteşem bir yürüyüşten🌚

Makedonya Meydanı

Geziye, Makedonya Meydanı ile başladık.

Üsküp/Makedonya Gezisi Makedonya Meydanı

Geniş ve çoğunlukla heykel bulunan bu meydanda geleneksel, kültürel birçok etkinlik yapılıyor. O kadar çok heykel var ki şehri boğmuş diyebilirim. Heykeller şehri olarak anılıyor ki doğru da. Şehirde şöyle bir espri de yaygın; “Makedonya’nın %70’i Makedon, %20’si Arnavut, %10’u da heykel.” 🗽

Üsküp/Makedonya Gezisi Makedonya Meydanı

Tabelaya bakınca sağ tarafımızda Vardar Nehri, taş köprü ve Üsküp Eski Çarşısı, sol tarafta ise Üsküp Şehir Müzesi ve Teresa Ana Evi kalıyor.

Üsküp/Makedonya Gezisi Makedonya Meydanı Büyük İskender heykeli

Bu heykel Büyük İskender heykeli, ancak halk arasında “at üzerindeki savaşçı” olarak geçiyor.

Makedonya kralı, İskender’in babası II.Philip
Üsküp/Makedonya Gezisi Makedonya Meydanı
Makedonya kralı, İskender’in babası II.Philip

Makedonya Milli Müzesi

Çok eski zamanlardan günümüze Makedonya tarihini aydınlatacak 6-7 bine yakın obje içeren Makedonya Milli Müzesi, arkeolojik ve tarihi açıdan çok önemli olsa da mazisi çok kısa.  Arkeolojik kalıntılar, balmumu heykeller, tablolar, eski paralar, mozaikler gibi tarih öncesinden Ortaçağ dönemine kadar farklı dönemlere ait ve o dönemdeki yaşamlarını aydınlatan bir sürü kalıntı var müzede.

Sanat Köprüsü (The Bridge Of Art)

Üsküp / Makedonya Gezisi Sanat Köprüsü

Taş köprünün karşısında bulunan Sanat Köprüsü (The Bridge Of Art), Üsküplü sanatçı, yazar ve eğitimciler tarafından yapılan bir köprü. Taş köprünün mimarisine benzetilmeye çalışılmış.

Üsküp / Makedonya Gezisi Köprü

Köprü üzerinde bulunan heykeller dikkat çekiyor. Şehir merkezinde hemen her adımda heykelle karşılaşmak mümkün.

Teresa Ana Evi

Üsküp / Makedonya Gezisi Teresa Ana Evi

Hayırsever faaliyetlerinden dolayı 1979 yılında Nobel Barış Ödülü alan Teresa Ana adına yapılan ev. Hristiyan dünyasının ünlü rahibelerinden olduğu için Rahibe Teresa da denilmektedir. Asıl adı ise Gonca Boyacı’dır.

Teresa Ana Evi’nin alt kısmı müze, üst kısmı ise kilise olarak kullanılıyor. Evin yeri özel olarak seçilmiş olup Makedonya Meydanı’na çok yakın.

Taş Köprü

Üsküp’ün iki yakasını bir araya getiren bu Osmanlı Köprüsü, asırlar öncesinde inşa edilmiş. Tak Köprü’de gün batımında Vardar Nehri’nin üzerine düşen güneş ışığıyla harika pozlar verilebilir. Köprüye Fatih Sultan Mehmed Köprüsü de deniyor.

Şehrin ortasında bulunan Vardar Nehri, şehri Makedonların yaşadığı yeni şehir ve Arnavut ve Türklerin yaşadığı eski şehir olarak ikiye ayırıyor. Makedonlar hem biraz milliyetçilik hem de bazı sorunlardan dolayı Türklere karşı çok pozitif değiller. Ancak neredeyse Almanya’dakinden daha fazla Türkle karşılaştım 🙂

Taş köprüden karşı tarafa geçince hemen bir Türk esintisi başlıyor. Daha fazla Türkün bulunduğu bu eski şehirde hediyelik eşya satan Türk esnafları bulunuyor.

Üsküp Eski Çarşı (Old Bazaar)

Üsküp / Makedonya Gezisi Üsküp Eski Çarşı (Old Bazaar)

Taş Köprü’ye 10 dakika yürüme mesafesinde olan Üsküp Eski Çarşı (Old Bazaar) Türkiye’deki pazarlardan farksız .🇹🇷

Daha çok kapalı çarşıları andırıyor.  Hiç şüphesiz ülkemizden Makedonya’ya seyahat eden gezginlerin Üsküp gezilecek yerler listelerinde ilk sırada bulunuyor.

Üsküp / Makedonya Gezisi Üsküp Eski Çarşı (Old Bazaar)

Eski Çarşı’da yürürken tatlıcıda satılan baklavanın da tadına baktık. Aylarca Türk tatlısı yememenin vermiş olduğu özlemle güzeldi.

Çay kahve içilebilecek küçük ve şirin kafeler var. Yol üzerinde acıkınca pişi satan kafeye denk geldik. Çarşıda hemen herkes Türkçe konuştuğu için bir süre sonra ben gerçekten yurt dışına mı çıktım acaba ya diye sorgulamaya bile başladım. Bildiğiniz minyatür Türkiye. Güzel ülkem♥️

Balkanlar olarak adlandırdığımız bölgenin en büyük çarşısı olma özelliğini de taşıyan bu çarşı, antika dükkanları ve hediyelik eşya satan yerleriyle harika bir yer.

Güneydoğu Avrupa Üniversitesi(South East European University)

Güneydoğu Avrupa Üniversitesi(South East European University) Üsküp/Makedonya Gezisi

Güneydoğu Avrupa Üniversitesi(South East European University) ya da kısaca SEEU, Kuzey Makedonya’nın ilk özel üniversitelerinden biri.

Eski Çarşı’ya çok yakın olan üniversite kampüsü.

Kurşunlu Han

Üsküp/Makedonya Gezisi Kurşunlu Han

Üsküp’teki en önemli Osmanlı kültürel miraslarından olan Kurşunlu Han, 2 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’ne devredildi. Eski Çarşı içerisinde olan bu han, çarşı girişinden itibaren 15 dakika yürüme mesafesinde.

Üsküp/Makedonya Gezisi Kurşunlu Han

Eskiden çatısı kurşunla kaplı olmasından bu adı almış. I. Dünya Savaşı sırasında kurşunlar sökülmüş. Hanın iki avlusu olup, ikinci avlu atları, tüccarın mallarını ve misafirleri ağırlamak için kullanılırken, ilk avlunun etrafındaki odalar hem zemin hem de birinci kat misafirlerin konaklaması için kullanılmaktaymış. Farklı coğrafyalarda inşa edilen kervansaraylarla benzer mimari özelliklere sahip.

1787 yılına kadar han olarak kullanıldıktan sonra hapishaneye dönüştürülmüş ve bir süre hapishane olarak kullanılan Kurşunlu Han, 1904-1912 tarihleri arasında yeniden han olarak kullanılmış.

Yazar Yahya Kemal Beyatlı Çocukluğum, Gençliğim, Siyâsı̂ ve Edebı̂ Hâtıralarım adlı eserinde, hapishaneden şu şekilde bahsetmektedir:

“...Kurşunlu Han Üsküp’ün içinde dört köşeli, yassı duvarlı kurşun kubbeli, tabiata muhkem yaslanmış her türlü afetlere karşı pervasız dev bir eseriydi…Muhkem kapanmış olan parmaklıklı kapısından gördüm. Ortasında bir şadırvan vardı, şadırvanın üstünde Üsküplülerin dilinde gezen bir turna dururdu…Kurşunlu Han mahpusla lebaleb dolu olduğu için bulunduğu semtin ortasında uğuldardı. Kurşunlu Han’da yatmamış bir kabadayı adam sayılmazdı…

Mustafa Paşa Camii

Üsküp Kalesi’ne doğru çıkarken yol üzerinde Osmanlı döneminde yapılmış olan Mustafa Paşa Camii’ni ziyaret ettik. Türk izlerinin bulunduğu bu camii  Yavuz Sultan Selim’in ve II. Bayezid’in vezir-i azamı Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış. Camii, ismini de burdan almakta.

Tıpkı Üsküp Kalesi gibi, Mustafa Paşa Camii de, 1963 yılında meydana gelen deprem sonucu hasar görmüş.

Üsküp Kalesi

Üsküp Eski Çarşı’dan yukarı doğru tırmanınca şehirden görünen Üsküp Kalesi’ne ulaştık. Üsküp/Makedonya Gezisi için gidip görülesi yerlerden. Söylentilere göre Roma döneminde yapılıp 518 yılındaki bir deprem sonrası yıkılmış, sonralarda ise tekrar yapılmış.

Üsküp’ün panoramik görüntüsüyle güzel bir yerdi.

Makedonya Zafer Takı (Porta Macedonia)

Üsküp/Makedonya Gezisi esnasında Makedonya’nın bağımsızlığının 20. yılında dikilen zafer takı 4,4 milyon Euro’ya mermerden yapılmış Makedonya Zafer Takı (Porta Macedonia) ile karşılaştık. Karşılaştık dememin sebebi de planlı gitmemiş olmamız 🙈

Ayrıca Makedonya’nın her heykel ve yapısında olduğu gibi üzerindeki kabartmalar, figürler vs.. . Roma imparatorluğu, Yunan Helenistik motifler ve Ortodoks, Hristiyan figürler yer almakta.

Makta Kanyonu (Üsküp/Makedonya Gezisi Vazgeçilmezi 📍)

Üsküp’e gidip de Makta Kanyonu (Üsküp/Makedonya Gezisi Vazgeçilmezi 📍)’nu görmek olmaz. Aynı şekilde bu kanyon de Üsküp/Makedonya Gezisi’ne eklenilecekler listesinde bulunmalı. Matka Kanyonu aslında bir baraj gölü. 1930’lu yıllarda yapılan baraj sonucu günümüzdeki halini almış.

Konakladığımız evin hemen yakınında bulunan otobüs duraklarından 2,5 Euro’ya aldığımız biletlerle 60 numaralı otobüse bindik. Yaklaşık 45 dk – 1 saat içerisinde kanyona vardık. Otobüs, kanyon girişinde bıraktığı için yaklaşık 1 km içeri yürüdük.

Doğa harikası, yeşillikler içinde bulunan bir kanyon. Uzun yürüyüş parkuru sayesinde 6 km boyunca trekking yaptık. Kanyona doğru yolun sonları zorlu ve korkuluk yok. Macera severler için tam da gün batımında güzel bir yürüyüş ortamı. Özellikle, manzara izlemeye doyamayanlar, doğa sporları yapmayı sevenler ve adrenalin bağımlıları için değerlendirilmesi gereken bir seçenek.

130 kilometrelik Treska Nehri de kanyondan geçiyor. Su sporlarına oldukça elverişli bir yer. Tırmanış, yüzme ve balık tutma aktivitelerinin yapıldığı kanyon tam bir cazibe merkezi.

Vrelo Mağarası

Vrelo Mağarası Üsküp/Makedonya Gezisi

Kanyon içerisinde bulunan Vrelo Mağarası’na 1 saatlik tekne turu ile ulaştık. Mağaranın özelliği, dünyanın en derin yer altı su mağaralarından biri olması. İçerisi serin ve 10-15 dakikada rehber eşliğinde gezilebilir.

Vrelo Mağarası Üsküp/Makedonya Gezisi

Bu mağara da Üsküp/Makedonya Gezisi için son duraktı.

Vrelo Mağarası Üsküp/Makedonya Gezisi
Mağara girişini değerlendiren Sticker severler 🔖
Üsküp Matka Kanyonu ve Treska Nehri gezi videomuzu yayınladım!

🇲🇰Üsküp.. Kimimiz için ata vatanı, kimimiz için tarih kokan topraklar.

Kaybolan Şehir

“Üsküp ki Yıldırım Beyazıd Han diyârıdır,

Evlad-ı Fatihân’a onun yâdigârıdır.

Firûze kubbelerle yalnız bizim şehrimizdi o;

Yalnız bizimdi, çehre ve rûhiyla biz’di o.”

Yahya KEMAL

Harika geçen 2 günlük Üsküp/Makedonya Gezisi maceramız sonrası Miskolc’e döndük. Doğumgünü hediyem olarak arkadaşlarımın Üsküp’e bilet almış olmaları beni çok mutlu etti. Orada da kutladık. Geriye daha nice güzel anılar bıraktık. Bizi bir araya getiren Erasmus ailemizle bu anları hatırladıkça yad ediyoruz. Yola çıkmak kadar yola çıktığın kişilerin de önemli olduğunu yine söylemek isterim. Çünkü en güzel macera, eğlence arkadaşlarla birlikte olunca tatlanıyor. İyiki’lerimi yazsam bitmez sanırım. Onlar iyiki var ❤️

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın…

Önceki yazım:

https://erolsumeyra.com/2020/03/22/kosice/